Сценарій "Героїчна боротьба УПА"

10.03.2018

«Героїчна боротьба УПА й визвольно-революційного підпілля - це найбільш героїчна доба в історії України» (Роман Шухевич)

СЛ.№1

Учитель. Кожна людина живе у трьох вимірах: учора, сьогодні і завтра. Учора - це наша історія. «Хто стріляє у своє минуле з рушниці, майбутнє в нього вистрелить із кулемета», «Хто не знає своєї історії, той немає майбутнього». Ми майже не знали її. А вона - невичерпна криниця духу мудрості, перемог і страждань. Кожен народ має свою власну історію.

До недавнього часу перед нами була закрита справжня велична, героїчна, прекрасна і трагічна історія нашого народу. Сьогодні маємо можливість пізнати одну з її сторінок - боротьбу Української Повстанської Армії.

Цю армію називають армією безіменних, бо, ведучи боротьбу з двома жорстокими тоталітарними режимами - фашистським і більшовицьким, в умовах підпілля, кожен повстанець, від головного командира і до рядового вояка, мали псевдо, для ворогів і для своїх. Тільки після смерті повстанця дозволялося розкрити його справжнє ім`я і прізвище, за умови, що це не призведе до репресій його рідні і не пошкодить повстанській справі.

Невблаганний час стирає прізвища і дати навіть з надмогильних плит. Нашим обов`язком є пізнати і передати нащадкам сторінки тієї епохи, що називається історією УПА.

(Під стихаючі звуки пісні «Червона калина» на середину класу виходять хлопець і дівчина у вишиванках.)

1. У день жовтневий сказати маю

До тебе, людино, звертаюсь, волаю:

Залиш на хвилинку щоденні турботи,

З собою побудь у глибокій скорботі,

2. Згадай чоловіка, товариша, брата,

Дружину, сестру чи посивілу матір -

Усіх, хто кував перемогу й загинув

За тебе, за мене - за Батьківщину.

3.Століття за століттями наш народ змушений був братися за зброю, аби захистити свою землю від чужинецьких орд. Ця, Богом дана, прекрасна і неповторна земля, що зветься Україною, постійно ставала ласим шматком для завойовників, тож кожному поколінню українців доводилося боротися за свою національну ідентичність, свою свободу, соборність розчленованих ворогами різних мастей територій.

4.Той незборимий дух витав у нашому краї і впродовж усього минулого століття. І Україна таки здобула свою незалежність. Останніми, хто із зброєю в руках боронив рідний край від німецько-фашистських і комуно-московських зайд були вояки Української Повстанської Армії.

5. Після початку війни між фашистською Німеччиною та Радянським Росією німецькі війська, майже не натрапляючи на опір, швидко просувалися на схід. Україна опинилася поміж двох вогнів. Один загарбник нічим не відрізнявся від іншого. Полковник Євген Коновалець, командир Січових Стрільців, заслужений герой України в першій світовій війні, утворив УВО (Українська Військова Організація), яка в 1929 році реорганізувалась на Організацію Українських Націоналістів, керована Степаном Бандерою, була на українському ґрунті єдиним послідовним реалізатором ідеї революційної, безкомпромісної боротьби за волю і незалежність.

6. Минуло багато років від того часу, коли збройні сили групи ОУН, відділи самооборони , почали об'єднуватись в армію. Волинь і Полісся стали колискою УПА. Потім УПА поширила своє функціонування на всю Україну. Офіційною датою створення Української Повстанської Армії прийнято 14 жовтня 1942 року. Її створенню передувала активна антинімецька агітація в масах і поширення підпільної мережі в усіх регіонах України.

Сл. № 2

8.Уже впродовж літа 1942 року озброєні групи націоналістів проводили незначні операції, атакуючи засоби зв'язку і шляхи сполучення, малі німецькі відділи, склади постачання та господарські підприємства. У жовтні ці групи почали зливатися у великі військові частини. На той час на Волині діяла Українська Повстанча Армія, створена політичним діячем, отаманом «Бульбою» (Тарасом Боровцем).

7. Вірш «Слава Україні»

СЛ. № 3

9. У 1943 році реорганізовані військові з'єднання, створені Проводом ОУН-Бандери, перейняли цю назву - Українська Повстанська Армія (УПА). На чолі створеної в листопаді цього року Головної команди УПА і аж до своєї трагічної загибелі у 1950-му стояв Роман Шухевич (Тарас Чупринка).

СЛ. № 4

10. Шлях організації українських націоналістів і Української повстанської армії досить складний і тернистий, основна програмна мета ОУН-УПА - утвердження суверенної держави.

За що і з ким бороласяУПА?

УПА боролася за створення на українській землі Самостійної Соборної Української Держави.

Українська Повстанська Армія вела нерівну боротьбу як з німецькими, так і з більшовицькими загарбниками.

УПА вела роз'яснювальну роботу серед солдатів німецької та більшовицької армій, які були вихідцями з країн, поневолених Німеччиною чи Москвою.

11.Інсценізація ( Мати проводжає сина до лав УПА)

Ти йдеш, мій сину? Що ж... Іди здоров!

Тебе спиняти я не маю права.

Даремний жаль, як кличе слушна справа,

Як з України ворог точить кров...

Твій батько вік свій скоротав в ярмі.

І вмер, не чувши заклику до зброї.

Сьогодні дивом взялися герої,

І рвуться пута в віковій тюрмі.

З могил війнув лицарський гордий дух -

Воскресли сотні... Лопотять прапори,

І пісня віри в`ється понад гори,

Горить завзяттям давній слабодух.

Ідеш вже сину? Що ж... іди... здоров!

Я радуюсь, хоч серденько зранене,

Та тям собі, що ти один у мене...

Хоч врешті... Що ж! Пречиста - твій Покров...

СЛ. № 5

Присяга воїна УПА

12. «Я, воїн УПА, взявши в руки зброю, урочисто клянусь своєю честю і совістю перед Великим Народом Українським, перед Святою Землею Українською, перед пролитою кров'ю усіх Найкращих Синів України та перед Найвищим Політичним Проводом Народу: боротись за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну державу. У цій боротьбі не пожалію ні крові, ні життя й буду битись до останнього подиху й остаточної перемоги над усіма ворогами України. Буду мужнім, відважним і хоробрим у бою та нещадним до ворогів землі української... Суворо зберігатиму військову й державну таємницю. Буду гідним побратимом у бою та в бойовому житті всім своїм товаришам по зброї. Коли я порушу або відступлю від цієї присяги, то хай мене покарає суворий закон Української Національної Революції та спаде на мене зневага Українського Народу».

13. Велику правду, для усіх єдину,

Наш гордий клич народові несе -

Батьківщині будь вірний до загину,

Нам Україна вища понад все

Веде нас в бій борців упавших слава,

Для нас закон найвищий та наказ -

Соборна українськая держава

Вільна, міцна від Сяну по Кавказ.

14.Не спіть, брати, не спіть, вставайте!

Свободу з рук не випускайте!

Господарями стати час

Нехай спокійно спить Тарас.

Щоб повік того не знати,

Як йшов війною брат на брата,

Щоби на тлі душогубець

Не вирізав ножем тризубець.

15. Вставайте до бою, брати, груди в груди.

З низин до Карпатських висот.

Хай трупами ляжем, а волю здобудем,

Не раб український народ.

Ні кров, ні рани, смерть страшна

Не звернуть нас з дороги,

Ясна мета для всіх одна -

У бій, за край. До перемоги.

16.Ну і що ж, як прийдеться умирати

У похідній шинелі в житах.

Ми у вічі сміємося смерті,

Бо веде нас велика мета.

За потоптану честь України,

За поганьблену землю свою

Ми ідем, щоб піднести з руїни

Українську державу нову

\пісня «Там на півночі , на Волині»\.

17.Любіть і боріться за щастя безкрає,

Згоріть без останку за край дорогий.

Блажен, хто горить, бо він попіл лишає,

А хто тільки тліє - один тільки гній.

Борня нам одкрила шляхи пурпурові,

Садами Вітчизни цвітуть береги.

Горіть і боріться! Без сонця любові

У серці й природі лиш тьма навкруги...

Горіть і боріться, любіть Батьківщину,

Огні свого серця єднайте в бою.

І вам не узнати ніколи загину, -

Безсмертний, хто любить Вітчизну свою.

СЛ. № 6

18. Радянська влада та німці вели шалену пропаганду проти українських націоналістів. Совєти представляли воїнів УПА як зрадників українського народу та прислужників Гітлера у газетах, листівках. Німці зі свого боку повели подібну пропаганду. Вони твердили навпаки: в їх уяві діяльність ОУН іУПА були інспіровані Москвою і більшовиками.

СЛ. № 7

19. У 1943 році було скликано нараду, на якій йшлось про те, скільки може бути задіяно людей в УПА у разі необхідності відкритого збройного виступу, про розподіл командирів, зброї, продуктів. Перше формування складалось з 450 чоловік і мало назву "Озеро".

20. Нові аналогічні групи створювались скрізь. На території Волинської, Рівненської, Тернопільської, Житомирської, Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської, Київської, Вінницької, Хмельницької і також Львівської областей.

У 1944 р. організаційна структура УПА вже була стійка. Територія дій УПА була поділена на 3 краї: УПА-Північ, УПА-Захід і УПА- Південь, які у свою чергу ділилися на Воєнні Округи.

21. Проводився набір молодих людей у танкові, авіаційні частини, старшинські і підстаршинські школи. На курсах вивчалися основи ведення партизанської війни, тактика, наука про зброю, санітарна служба, маскування, протитанкова оборона, історія визвольного руху в Україні, основи служби безпеки. Усі ці та інші факти свідчать, що Українська Повстанська Армія була добре налагодженою військовою організацією.

СЛ.№8

22. Українське військо, мов з могили встало.

Загриміло в бубни, в сурмоньки заграло,

Розгорнуло прапор соняшно-блакитний,

Прапор України! Гідний, заповітний!

Вільну Україну не скують кайдани,

В обороні волі наше військо стане,

Заревуть гармати, закричать шаблі, -

Не дадуть в наругу рідної землі.

Від дощу, від грому оживе руїна,

Зацвіте квітками рідна Україна,

Творчий дух народу із могили встане,

І здивують всесвіт лицарі-титани.

СЛ. № 9

23. Однією з найяскравіших знакових постатей в нескінченному ряді подвижників українського національно-визвольного руху є Степан Бандера - провідник ОУН, організатор і символ героїчної і безкомпромісної боротьби українців за власну державність і свободу.

24. Виріс у сім'ї священика, де панувала атмосфера українського патріотизму й національно-культурних традицій, навчався на агрономічному факультеті Львівської вищої політехнічної школи. Після створення ОУН відразу ж вступив до неї, а в 1933 році його призначили крайовим провідником ОУН (тобто керівником ОУН на території Західної України). С.Бандера дійшов висновку, що вибороти незалежну України мирними способами неможливо, бо жодна імперія добровільно не захоче повернути українські землі українському народу. Тому необхідно покладатися лише на військову силу. Він почав створювати партизанські загони ОУН для боротьби проти чужинців.

25. Фашистам це не сподобалось і 5 липня 1941 р. вони заарештували С. Бандеру. Його вивезли до Берліна, а потім кинули до концтабору Заксенхаузен, де він перебував аж до грудня 1944 р.

По закінченні війни він, голова проводу ОУН із центром у Німеччині, Степан Бандера - автор багатьох праць із питань політики та ідеології.

15 жовтня 1959 р. по вказівці Кремля його було вбито у Мюнхені Богданом Сташинським. Про цей тяжкий злочин дізнався увесь світ. С. Бандера - символ боротьби за вільну й незалежну Україну.

С. Галябарда « Романс для С.Бандери»

СЛ. № 10

26. Історія Української Повстанської Армії нерозривно зв'язана з іменем Романа Шухевича, людини, що творила цю армію та очолювала її протягом семи років - аж до своєї смерті , з осені 1943 року по березень 1950 року.Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року в селищі Краковець Яворівського району Львівської області в родині відомого громадського діяча Осипа Шухевича.

Після закінчення середньої школи вступив до Львівської політехніки. 16-річним юнаком поповнив ряди підпільної української військової організації.

27. 1940 року ввійшов до Революційного Проводу ОУН .В серпні 1943 року Р.Шухевич обраний Головою Бюро Проводу ОУН, а з осені того ж року став Головним Командиром УПА..

5 березня 1950 року у селі Білогорща коло Львова у нерівному бою загинув визначний діяч національно-визвольних змагань українського народу Роман Шухевич. 27 років із прожитих 43 віддав він визволенню українського народу від окупантів.

28. Бувають ночі темні, наче нетрі,

Коли сказати серцю треба - цить!

Бо ж видно із Говерли та з Ай-Петрі,

Що в центрі України щось горить.

То над Збручем стоїть несамовитий

Вогонь, як дух, прип'ятий до стовпа.

Вогонь! Горить бензиною облитий

Роман Шухевич, командир УПА.

СЛ. № 11

29. Слава і честь вам, борці за свободу,

Воїни ідеї святої,

Славне лицарство, орли України,

Слава і честь вам, УПА герої.

Готували гранати, окопи,

Запеклого ворога проганяли.

Взнали ворожі кати,

Як герої УПА за волю стояли.

І н с ц е н і в к а

Ведучий: Скінчилась битва - край села,

До баби Василини

Вбігає вояк із УПА, зовсім іще дитина.

Напившись похапцем води квапливими ковтками.

Жінка: Який ти , сину, молодий,

Напевно тужить мама?

Вояк: Пішло нас троє вже братів

За неньку воювати,

Уже немає двох синів

Сама лишилась мати.

Жінка: Тобі би трішечки поспать

І щось поїсти, сину,

Вояк: Не можу я відпочивать,

Як стогне Україна.

Здорові будьте!

Ведучий: І подавсь здогнати побратимів.

Підступна куля звідкілясь влучає у хлопчину.

Зняв шапку сивий селянин.

Потрібно поховати.

За волю впав останній син.

Сама лишилась мати.

СЛ. № 12

30 . В далекім Сибірі вмирали герої,

Віддати життя їм довелося.

На їхньому стязі священні кольори -

Це кольори неба і розливи колосся.

Була Україна в сльозах і руїнах,

Тужила за синами вона,

Але не вмерла, не впала на коліна,

Прекрасна наша, рідна сторона.

Сл.№13

31.Не нас на руїнах п'янитимуть сни!

Борці України, ви волі сини.

Не нам носити покірно окови,

Терпіти знущання жахливих катів -

До рідного краю в нас море любові,

Завзяття й відваги від вас, орлів

Сл.№14

Сл.№15

32. Визначні командири УПА

ВАСИЛЬ ІВАХІВ ДМИТРО КЛЯЧКІВСЬКИЙ

РОМАН ШУХЕВИЧ ВАСИЛЬ КУК

Сл.№16

33. Під час збройної боротьби проти двох диктатур і двох окупаційних армій за волю і самостійність українського народу загинуло приблизно 20000 вояків УПА і членів збройного підпілля. Сл.№17

34. Через лави УПА пройшли і наші земляки. Ось їх імена...(Запалюють свічки).Прошу вшанувати пам'ять героїв УПА хвилиною мовчання.

35.Не за золото, розкіш і славу

Ви повстали в звитяжній борні,

А за Богом дароване право

Жити вільно на рідній землі.

Сл.№18

36.Боролись вони і вмирали,

Як личить нащадкам Сірка,

Над ними молитв не читали,

А траур їм грала війна.

Полягло упівців чимало,

Прошуміла над ними війна,

Дівчата їх могил не квітчали,

По них сіяла квіти весна.

37. Безіменні твердять могили:

Не буде для них забуття,

Що Вкраїну вірно любили

І за неї віддали життя.

Заросли стежини, де вони ходили,

Де в боях мужніла юність золота,

Лиш одна стежина в'ється до могили,

Лиш одна стежина та не зароста.

38. Сплять тут наші хлопці, славою покриті,

Сплять повстанці юні - наші земляки,

А навколо глянеш - пшениці і жито,

І життя здобуте квітне навкруги...

Поклонись, юначе, їхній вічній славі,

Юнко, сльози щирі хай бринять в очах-

Це ж вони безстрашно за наш край вмирали,

Гордо підійнявши свій повстанський стяг.

39. Боролися, бо знали, що свята кров борців за волю свого народу ніколи не буває пролитою даремно. Прапор волі, піднесений воїнами УПА, ніколи не падає. Героїв ми будемо пам'ятати і шанувати завжди.

Сл.№19

Проголошення незалежності України у серпні 1991 р. було б неможливим без того потужного впливу на всю націю , який справляв і справляє визвольний рух 40-50-х років XX ст. своїм всенародним розмахом і небаченою жертовністю. Найвищою формою руху була героїчна боротьба Української Повстанської Армії. До неї пішов цвіт нашої нації. Сотні тисяч патріотів зі зброєю в руках стали на захист рідної землі від загарбницьких посягань двох найжорстокіших імперій світу - фашистської Німеччини та більшовицького СРСР.

40. Боротьба УПА за Українську державу була надзвичайно виснажливою, важкою і кривавою. Та у глибинній пам'яті народу учасники руху 40-50-х р.р. залишилися героями, захисниками Батьківщини. Вона живе у кетягах калини, у повстанській пісні, у дубовому хресті, поставленому аж через півстоліття на могилах синів і дочок України.

Тож звертаймося до неї-цієї пам'яті , в ній наше коріння і спасіння. Ця пам'ять дасть нам сили вистояти й не втратити гідності й честі:

41.Минули навіки дні чорних негод -

Живе Україна! І вільний народ,

Як з попелу фенікс, ожив і злетів.

І зорями зміряв простори степів.

Ми встаємо! Не вмерла Україна,

Не вичахла в серцях козацька міць.

Ми встаємо. Ми розгинаєм спини,

У кожного в душі палає Січ.

42. Ми встаємо із баговиння каторг,

Із шумовиння зблідлої юрби.

Ми встаємо, і синьо-жовтий прапор

Знов виростає в символи доби.

Ви нас морили голодом, душили.

Вливали в жили яничарську кров.

Та Україна більша від Сибіру

І наша слава вища, ніж терор.

Ми встаємо! Рвемо залізні пута,

Пульсують в скронях навісні пісні!

Ми більш уже не будемо закуті

В кайдани страху, ницості й брехні!

Сл.№20

43. Пройшли роки. Україна стала вільною і незалежною державою і знову має регулярну армію, яка присягається їй на вірність, клянеться її захищати.

44. Збережемо і примножимо славу героїв УПА. Нехай і для нас, теперішніх захисників України, будуть святими слова українських повстанців:

(Заклик виголошують усі учні разом)

Батьківщині будь вірним до загину,

Нам Україна вище понад усе.

Вчитель. Можна лише здогадуватися, що сталося б якби не героїчна боротьба наших патріотів. Можливо нас зараз експлуатували б німці, можливо наша нація розчинилася б серед інших слов'янських національностей. Десь за рогом можливо ви уже не могли б почути української мови. На сьогодні існувати лишилось братство УПА. І ми можемо лише подякувати за зроблене національним героям.

Пам'ятаймо: патріотизм - звичайний стан повсякденного життя людини, який виявляється не тільки в надзвичайних ситуаціях. Тому збережімо у своєму серці високе почуття любові до рідного краю і зробімо все для того, щоб Україна і надалі розквітала і багатіла. Слава Україні !

Падяк Марія  - Вчитель математики
Всі права захищені 2018
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати